top of page

Защо избрах музикотерапията

  • Дарина Титкова-Спириева
  • 3.01.2018 г.
  • време за четене: 4 мин.

Преди да запиша магистратура музикотерапия, моята специалност беше "класическо пиано". Свиря на пиано от петгодишна и от втори клас имах ежегодни участия в общоградски изяви, конкурси, фестивали. Често се случваше след участие непознати хора да идват при мен, за да ми кажат колко ги е докоснало моето изпълнение и как добре са се почувствали. Това ме радваше. Вълнуващо предизвикателство е да съумееш да предадеш на публиката частичка от тази вселена, която композиторът е вписал в петолинието.


С годините, обаче, започнах да осъзнавам как след края на концерта, когато всички излезем навън, ежедневните ни грижи и проблеми ни заливат отново и онова хубаво преживяване от концерта много скоро избледнява. Мимолетната радост, която бях доставила на хората, нямаше силата да им помогне, когато останат сами със себе си - със своите болки, страхове и копнежи. Това беше една твърде лична територия, която аз, от сцената, нямах власт да докосна. Това ме накара да потърся друг начин, чрез който да достигна до хората истински.


И така открих истинското си призвание, музикотерапията – тя беше моето спасение, защото ми позволяваше да донеса музиката до сърцата на хората по един начин, който да остави отпечатък и да посее в тях надежда и светлина съвсем реално и ефективно. Позволяваше ми да им дам онова докосване до музиката, което оставя трайни следи и оформя живота ни занапред – онова взаимоотношение, на което аз имах щастието да се радвам у дома в дългите часове работа над нотния текст. Но музикотерапията ми позволи да го представя във форма, която е достъпна за всеки, дори и никога да не е виждал ноти.


Музикотерапията помага в толкова много и най-различни ситуации, че е почти невъзможно да бъдат изброени всички области на нейното приложение само с едно изречение. От интензивното неонатологично отделение, където регулира пулса и дишането на преждевременно родените бебенца, стимулира сукателния им рефлекс и успокоява съня им, през социалните центрове за подкрепа на лица в риск, където ефективно понижава депресивните състояния и проявите на агресия, до хосписите за възрастни, където помага на семействата да проведат адекватен разговор със своите родители, баби и дядовци, страдащи от деменция или Алцхаймер.


В годините на личната ми практика най-често срещам хора, опитващи се да преодолеят последствията от постоянния стрес, на който всички сме изложени в нашето ежедневие. За пораженията, които стресът нанася върху нашия организъм и защо въобще не е безобиден, някой път ще напиша отделна статия, но тук ще дам няколко конкретни примера как музикотерапията помага за този толкова наболял в съвремието ни проблем.

Когато се докоснат до музикалните инструменти, участниците в моите сесии изведнъж забравят, че са сериозни възрастни хора и веднага се предават на очарованието, което всеки от инструментите излъчва с вида си и с необичайния си звук. Палитрата от различно звучащи и лесно свирещи барабани, маракаси, дайрета и камбанки им дава възможност да намерят точния звук, който изразява тяхното настроение, лично преживяване или скъп спомен. Това само по себе си задвижва процеса на освобождаване от напрежението, породено от негативните преживявания и стимулира притока на положителни емоции, свързвани с приятния спомен за вълнуващо приключение от детството, или пък със самото музициране в групата по време на музикотерапевтичната сесия. Въвличайки се заедно с другите участници в една обща музикална импровизация с ритъм, който сплотява цялата група, ние работим върху усещането си за подкрепа и принадлежност в цялото, но и за неповторимостта на собственото ни звучене в общата картина. Създавайки нещо лично свое, което придава характерен колорит на общото звучене, получаваме възможност да открием и повярваме в собствените си способности да се справим, да бъдем пълноценни и да осъзнаем, че сме действително незаменими и необходими - основните опорни точки, които са ключови за справяне с предизвикателствата на стресовото ни ежедневие. В контекста на музикалната импровизация участниците могат да влязат в различни роли, да експериментират, да проведат музикален диалог помежду си, да работят в екип, или просто да разпуснат и да се потопят в настроението, което груповата импровизация създава.


Най-важното е, че всичко това не е само плод на самовнушение с неопределен ефект. Научно е установено, че когато слушаме любима песен или музикално произведение, мозъкът незабавно реагира с отделяне на окситоцин и допамин - така наречените "хормони на щастието". Паралелно с това се наблюдава регулиране на нивата на кортизола, който е по-известен като "хормон на стреса". Включването в активно музикално преживяване, като припяване заедно със звучащата музика или импровизиране на ритмичен съпровод с ръце или с музикални инструменти, активизира едновременно всички области на мозъка. Задействат се двигателните, слуховите и зрителните центрове, между двете полукълба протича непрекъсната комуникация, регулират се кръвното налягане, дишането и пулсът. Междувременно участниците дори не се замислят колко здраво работят за развиването на личностните си качества, които ще им помогнат да изградят едно по-здравословно взаимоотношение със света около себе си. Те просто се забавляват и се наслаждават на свободата да експериментират и да откриват у себе си нови, неподозирани способности и таланти.

Ето защо толкова обичам това, с което се занимавам! Защото то има силата да ти вдъхне вяра, че можеш да направиш нещо, което до сега си си мислел, че не можеш. А не е ли това ключът!? Ключът към какво? Бих казала „към постигане на щастието“, но тази клиширана фраза не може да предаде и частица от дълбочината на истинския живот. А истинското щастие съществува само там, където животът е истински. И за тази цел ни идва на помощ музиката!

А ти - с какво се бориш, в какво срещаш предизвикателства, какви са страховете ти? А мечтите ти? Разкажи ми в коментар под тази статия или ми пиши на адрес: muzikalnotokutche@gmail.com и аз ще ти предоставя лесни музикални техники за напълно начинаещи, които да изпробваш у дома и да постигнеш резултат!

Comments


Най-нови:
Най-четени:
Търси по етикети:
Архив:

© 2017 by музикалнотокътче.бг. Proudly created with Wix.com

bottom of page