top of page

Музикотерапията – древна и модерна

  • Дарина Титкова-Спириева
  • 10.01.2018 г.
  • време за четене: 3 мин.

Силата на музиката е била добре позната и използвана още от древността. За това свидетелстват множество исторически извори на стари цивилизации, като Египет, Китай, Индия, Гърция и Рим. Най-ранният открит документ, съдържащ описания на медицински практики, известен като „Кахунският папирус“, свидетелства за използването на песенни заклинания при лекуване на болните в Древен Египет.




Древногръцкият бог Аполон е смятан едновременно за бог и на изкуствата, и на медицината, а Платон и Аристотел отдават огромно значeние на музиката, като средство за възпитаване и емоционално пречистване. Авъл Корнелий Целз, римски учен-енциклопедист, лекар и един от най-значимите медицински писатели за времето си, препоръчва комбинацията от звук на чинели и течаща вода за лечение на психически разстройства.



През 13в. в арабски болници са оборудвани музикални стаи, предвидени за подкрепа на лечението на пациентите. А един от най-влиятелните мислители на италианския Ренесанс, Марсилио Фичино, изследвайки херметически, неоплатонически и арабски текстове, достига до извода, че най-ефективното средство за възстановяване на баланса между човешката душа и заобикалящия свят е внимателно подготвената и изпълнена музика. Самият Фичино владеел до такава степен на майсторство лирата, че бил наричан „Вторият Орфей“.






***

След като направихме един съвсем сбит преглед на историческите корени на музикотерапията, нека сега да се насочим към постиженията й в наши дни. Съвременната методология на музикотерапията се развива след Първата и Втората световна война, когато възниква практиката музиканти да свирят пред лекуващите се ветерани. Лекарите наблюдавали огромния ефект, който музиката оказва върху оздравителния процес, върху психическото, физическото, когнитивното и емоционално състояние на пациентите. Скоро били разработени програми за обучение на музикантите, с цел адекватното прилагане на музиката като терапевтично средство. Създават се първите организации и асоциации на професионалните музикотерапевти.

През последните петдесет години музикотерапията се развива в световен мащаб като клинически приложимо лечение, осъществявано от квалифицирани специалисти, а дисциплината е призната наред с психотерапията и психологията. Във всички случаи на музикотерапевтична практика от първостепенна важност е активното използване на музиката като средство за реализиране на музикално общуване с участниците в терапията.

Това обуславя необходимостта от професионална музикална подготовка от страна на терапевта, като ключово условие за оказване на квалифицирана терапевтична помощ. Наред с терапевтичната подготовка специалистът се нуждае от комплексно осъзнаване и прилагане потенциала на музиката в терапевтичната работа, като стимул, като релаксатор или възнаграждение.


Различните аспекти и елементи на музиката се прилагат успешно за постигане на развитие или подобряване състоянието на пациенти от различни области. Доказана е ефикасността на терапията с музика при аутизъм и комуникативни нарушения на развитието, като се подобрява способността за осъществяване на комуникация и изграждане на взаимоотношения. Музикотерапевтичните методи, използващи различни двигателни техники, повлияват положително целеви групи, като пациенти с Болест на Алцхаймер или Паркинсон. Като цяло музикотерапевтичният процес предполага динамична и отзивчива комуникация с пациента, като му помага да преодолее своите емоционални, психически или физически проблеми.


Приложението на музикотерапията при работа с неклинични целеви групи, за разлика от предишните два примера, е ориентирано към хората, които се стремят да разширят потенциала си, да изследват собствените си заложби и ресурси, да открият нещо повече за самите себе си и да подобрят начина си на живот. Във всички тези случаи музиката се разглежда като уникално средство за комуникация и себе-изразяване.


Свойството на музиката да обединява и сближава отделните участници, прави възможно преживяването на единност и цялостност, по време на занимание в група. А Вие участвали ли сте в колективно музикотерапевтично занимание? Разкажете ми в коментар под тази статия дали ви е харесало и с какво Ви е било полезно!


コメント


Най-нови:
Най-четени:
Търси по етикети:
Архив:

© 2017 by музикалнотокътче.бг. Proudly created with Wix.com

bottom of page