

Групова музикотерапия
По време на груповата музикотерапевтична сесия участниците общуват свободно помежду си, създавайки една динамична творческа атмосфера на експерименти и откривателство. Работата в група обхваща всички цели и задачи, които можем да адресираме по време на индивидуална сесия, но се фокусира главно върху взамодействието и пълноценната комуникация между участниците. Тук се изграждат уменията за изслушване и приемане на другия, за поемане на инициатива и за следване на инструкции, които са общи за цялата група. В зависимост от възрастовата граница може да се работи върху изчакване на ред и размяна на роли или пък върху изграждане на чувство за принадлежност към общността и откриване на своя собствен глас в цялото. Задачи, като развиване на комуникативни умения, екипна работа, разпределяне на роли и функции и колективно решаване на казус чрез съставяне и изпълнение на план за действие, обхващат пълния възрастов диапазон.
Въодушевлението от чувството за общност и радостта от постигнатите заедно цели правят преживяването в група уникално и незабравимо. Тук всеки участник има свободно поле за изява и получава възможност да надскочи собствените си очаквания, като освободи напълно творческия си заряд и надхвърли границите, които преди си е поставял или са му били поставени. Подкрепата от страна на останалите участници дава усещане за значимост и насърчава положителната себеоценка.
Груповата музикотерапевтична сесия може да бъде еднократно събитие, в което участниците са събрани на случаен принцип и основните задачи са от универсален характер, като се набляга на ориентиране и приспособяване в нова и непозната обстановка, излизане от зоната на комфорт и смело експериментиране, изграждане на функциониращи екипни взаимоотношения на основата на общи характеристики и качества и преди всичко - много забавление и спонтанност.
При желание за редовна работа в група се прави предварителен подбор на участниците, като за целта е необходимо всеки желаещ да премине през индивидуален разговор с терапевта, с цел избягване на несъвместимости и разминаване в очакванията за поставяните цели на работа. Заедно със сформиране на групата се определя ден и час, удобен за всички, както и желания брой на груповите сесии. Поставят се целите и задачите, върху които ще се работи и се определя планът на работа.
Сесиите могат да включват разнообразни музикотерапевтични техники:
-
колективна музикална импровизация с помощта на лесносвирещи инструменти - маракаси, дайрета, барабани, ксилофони и др.
-
работа с музикалните елементи - ритъм, мелодия, темпо, динамика
-
ритмичен кръг
-
писане на песен и текст за песен, съставяне на аранжимент и хореография
-
слушане на музика с цел събуждане на лични асоциации, които да бъдат дискутирани в групата и използвани съобразно в терапевтичния процес
-
слушане и изпълняване на музика с цел релаксиране и регулиране на емоциите и обединяване в колективното цяло
-
музикална психо-драма
В процеса на работа могат да бъдат включени и други арттерапевтични техники:
-
аранжиране на движения за танц
-
спонтанна импровизация с движение
-
работа с акварел, сух пастел, въглен и глина
-
терапия с приказки
Направете запитване за организиране на групова сесия:
089 5454988


