top of page

История с чай - част III: Социалната чайна

  • Дарина Титкова-Спириева
  • 15.02.2018 г.
  • време за четене: 7 мин.

Взаимоотношението ми с чая започва много отдавна. Още като дете бях написала приказка за кибритените клечици, които пиели зелен китайски чай и затова главичките им били зелени :) Първата си импровизирана музикотерапевтична демонстрация направих в една софийска чайна, а в първата си статия за музикотерапия използвах за сравнение отново... чая. Когато написах заглавието - „История с чай или що е то музикотерапия“, изобщо не предполагах колко ключов ще се окаже чаят в тази история. Още щом ми хрумна илюстрацията с чая, реших да потърся дали случайно не е хрумнала и на някой друг подобна илюстрация и така се появи и следващата статия „История с чай – част ||: Чай и музика”. Всичко това се случи преди време. И постепенно си потъна във времето. След това написах още много статии, които малко по малко започвам да прехвърлям тук, на новия ми адрес. Но днес ще напиша третата част на тази чаена история и, подобно на холивудските франчайзи, започвам да си мисля, че това е само първата трилогия от една достойна сага, която ще продължи още десетилетия и ще остане в сърцата на поколения! :D Твърдя го толкова амбициозно, защото този път не става дума просто за моите си идеи и кроежи, а за нещо по-голямо, от което имам възможност да съм част и което наистина променя животи. Всъщност, така формулирано, описанието може да бъде съвсем коректно отнесено и към музикотерапията, но в тази статия си говорим за чай, така че ще ви разкажа как музикотерапията преплете пътя ми с този на най-прекрасното местенце във Варна – Социалната чайна.

Социалната чайна не е обикновено място. Това не е поредното комерсиално заведение или просто алтернативно пространство за култура и изкуство. Чайната се намира в стара сграда в сърцето на Варна, на ул. Преслав 53. Сградата е предоставена от Варненски общински съвет за ползване в срок от 5 години, след като Социалната чайна става финалист в първото издание на ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп и фондация Reach for Change Bulgaria. Мисията на Чайната е да предостави ефективна подкрепа на младежи, идващи от социални домове и проблемна социална или семейна среда. Какво точно означава това и как се случва на практика, ще разберете от следващия видеорепортаж, който ще ви потопи в необикновената атмосфера на това специално варненско местенце, ще ви срещне със създателите на Чайната и дори ще ви запознае с някои от младежите, които получават там първата си работа.


Когато Чайната се появи, вече знаех, че това ще е моето ново любимо място. Просто нямаше как да бъде иначе, тъй като Чайната съчетава любовта ми към чая, към закътаните местенца, в които кипи активен живот и се случва култура, но също и към една група от обществото, която не е получила равен старт заедно с всички нас и която далеч не се радва на такава подкрепа, от каквато се нуждае. Съдбата на тези деца, които растат в безрадостните институции, наречени по най-ироничния възможен начин - "домове", винаги ме е вълнувала. И винаги съм искала да бъда полезна по някакъв начин на тези деца. През годините не знаех с какво точно бих могла да съм полезна, но вече имам какво да им дам. По цял свят, включително и в България, музикотерапевтични програми, осъществявани с деца, лишени от родителски грижи, са доказали своята ефективност за преодоляване на агресията и тревожността, както и за по-добрата социализация на децата. Бих могла да ви дам някой линк към научни материали на английски, описващи подробно някой от множеството осъществени музикотерапевтични експерименти и излагащи прилежно емпиричните данни, изведени от тях. Вместо това, обаче, ви предлагам ето това кратичко клипче, което е заснето на наша си територия и показва нагледно и красноречиво въздействието на музикотерапията, проведена под формата на игра, в наш, български "дом".


Това е само една малка част от широкия спектър на приложение, който музикотерапията има в работата с тази социална група. Музицирането с лесно свирещи музикални инструменти, дискусии върху текстове на актуални и любими песни, рап-импровизации, създаване на ритъм, мелодия и текст за авторска песен, предразполагат децата и младежите да говорят за нещата, които ги вълнуват или които им тежат, да мечтаят за бъдещето, да си поставят реално осъществими цели и да бъдат насърчени да ги постигнат. Изграждането на умения да различават разнообразните настроения в музиката им помагат да бъдат наясно със собствените си емоции и преживявания, както и да разбират по-добре другите около себе си. Многобройните музикални игри развиват умението им за концентрация, изчакване на ред, изслушване и споделяне, комуникация и работа в екип. И не на последно място, музиката просто им помага да се отворят за света по един начин, който нищо друго не може да замени. Всички положителни ефекти, които музиката оказва върху нашия организъм и психика, като например регулирането на стресовия хормон кортизол и отделянето на ендорфини, по-известни като "хормони на щастието", важат с пълна сила и в музикотерапевтичната работа с деца от домове. Просто нямаше начин да имам всичко това в ръцете си, като обучен музикотерапевт и да не го предоставя на разположение на Чайната! И така станах доброволец в техния екип :)


Впрочем, точно в момента тече новата кампания на Чайната за набиране на доброволци! Така че ако и ти искаш да вложиш времето си в една смислена кауза, не се колебай да се присъединиш към нас! В Чайната винаги е весело и интересно!


Освен работата с младежите, Чайната ми предостави възможност да осъществя идеята си за организиране на музикални работилници, които да изведат музиката от пределите на "сцената" и да превърнат "публиката" в активен участник. Като класически музикант, опитът ми на сцена в концертната зала постепенно ме наведе на разсъждения за това, как моментното приятно преживяване по време на концерт няма необходимото въздействие върху публиката, което да помогне на хората в техните ежедневни предизвикателства. Вече споменах за тези си размисли в друга моя статия - "Защо избрах музикотерапията". Разделението между сцената и залата, между артист и публика, ме наведе, също така, на мисълта за пасивната роля на публиката в едно преживяване, което би трябвало да бъде много по-живо и спонтанно - контактът с музиката. Всички научни изследвания върху въздействието на музиката посочват, че най-забележителен ефект върху нас оказва тази музика, в която ние имаме възможност да участваме активно. И под "активно" имам пред вид нещо повече от това просто да си тактуваме с крак, докато слушаме любимото си произведение или песен. Макар че и това не е никак лошо начало :)


Може би дори не сме се замисляли, но тялото ни е буквално "програмирано" да откликва на музиката. Ако барабаненето с пръсти по масата или лекото тананикане заедно със звучащата по радиото песен не са "вашето нещо" и умеете да запазите достойно самообладание, дори на фона на най-мелодраматичните музикални епизоди, то тогава нека вземем пред вид факта, че нашето тяло реагира на музиката независимо от нас и понякога без дори да си даваме сметка. Вече споменахме отделянето и регулацията на определени хормони, което музиката предизвиква. Също така, в организма ни постоянно протичат процеси, подвластни на определен ритъм. Вдишванията и издишванията ни, крачките ни, когато ходим, думите, които изговаряме, дори пулсът на сърцето ни си има специфичен ритъм. Научни опити са доказали, че сърдечният пулс постепенно се синхронизира с пулсацията на звучаща музика, регулирайки по този начин и кръвното налягане. Този принцип се използва съвсем целенасочено от музикотерапевти, работещи с хипертонични пациенти, като въздействието на музиката е моментално и позволява напълно да се овладее и предотврати настъпваща криза. Други процеси, които се случват в тялото ни, докато слушаме музика, са свързани с повлияването на мускулния тонус, в зависимост от характера на музиката. По тази причина чувстваме прилив на енергия, ако извършваме физическа активност на фона на бодра и динамична песен. Или обратното - отпускаме се приятно, когато наоколо звучи спокойна, приглушена мелодия.


Взимайки пред вид всичко това, музикотерапията използва вродената връзка, която човекът има с музиката, за да стимулира и насърчи спонтанния отклик и активното въвличане в едно музикално преживяване, което отива много по-далеч от това да си пуснем приятна музика за релаксация в края на деня. Колективната музикотерапевтична импровизация въвлича всеки един от участниците по уникален начин, като му оставя свободата да избере дали ще използва музикален инструмент, например дайре или триангел, дали ще възпроизвежда някакъв специфичен ритъм или пък ще пее, танцува, пляска и т.н. Ролята на всеки е незаменима, защото е пречупена през неговото лично усещане за музика. И по този начин преживяването на музиката става много по-богато и пълноценно за всеки един от участниците в музикалната работилница.


До момента в Чайната сме провели вече няколко такива работилници, като всеки път темата и съдържанието са различни - настъпването на пролетта и събуждането на живота вътре в нас, празничните коледни светлинки и посоката, която ни показва нашата пътеводна звезда, сплотяващият ритъм на нашите български танци и песни или просто празникът, който музиката сама по себе си създава навсякъде, където зазвучи. Всеки път, докато измислям програмата за следващата ни работилница, се стремя да включа такива упражнения и музикални техники, които да подтикнат участниците да се вгледат във вътрешния си свят, но да се огледат и около себе си, да потърсят звученето на собствения си глас в общата картина, но да упражнят и умението си за работа в екип, за изслушване, приемане и емпатия чрез музиката. Така всеки е свободен да изрази себе си, без притеснение и без резерви, като едновременно с това може да открие и нови начини за общуване с другите.


По традиция всяка от работилниците завършва с ритъм-кръг - колективна водена импровизация върху различни ритмични модели, които се преплитат в една обща екзалтирана пулсация и приповдигат тонуса на всички участници, за да отнесат те със себе си този заряд и да почерпят от него енергия за следващите си предизвикателства. Ползите от подобен тип колективно звуково преживяване се изразяват в освобождаване от стреса, разтоварване от ежедневното напрежение, активна релаксация чрез ритъм, като същевременно се наблюдава ефект на тонизиране, привдигане на настроението, повишена способност за концентрация и по-добра мотивация за лични постижения. Обикновено след работилниците получавам отзиви, като "Душата ми се усмихна" или "Сякаш времето не ни стигна", заедно с широки усмивки и блеснали погледи. Това само по себе си е още един красноречив пример за въздействието, което музиката ни оказва, когато спонтанно се впуснем в игра с ритъма и музикалните инструменти.


Най-новият формат, който отскоро провеждам на втория етаж на Чайната, е предвиден специално за деца и родители, като време за пълноценно семейно общуване и забавление с много песни, танци, ритъм и игри с музикалните инструменти. За него, обаче, си струва да напиша отделна статия, тъй като има много неща да се кажат за ползите от общуването на децата с музиката. И все пак, ако съм провокирала любопитството ви, може да надзърнете в ето тази фейсбук страничка, където наскоро публикуваха кратък репортаж за Детското ни музикално кръгче. И, разбира се, можете просто да ни посетите на живо и да се уверите от първа ръка в специалната връзка, която децата имат с музиката. Заниманията се провеждат два пъти месечно в събота, като участието е с предварително записване. Местата са ограничени до 10 дечица, за да можем да работим пълноценно и приятно и всяко детенце да получи необходимото внимание и пространство. За да се запишете за някое от предстоящите ни занимания, следете музикалното кътче във фейсбук, а за още по-удобна комуникация можете да се присъедините към групата ни "Музикални приключения". Следващото ни кръгче ще се проведе утре (17-ти февруари), а темата ни тази събота ще бъде... "Веселото чайниче" :)


Commentaires


Най-нови:
Най-четени:
Търси по етикети:
Архив:

© 2017 by музикалнотокътче.бг. Proudly created with Wix.com

bottom of page